Організація педагогічної діяльності та навчання здобувачів освіти на засадах академічної доброчесності
Педагогічні працівники під час провадження педагогічної та наукової (творчої) діяльності дотримуються академічної доброчесності.
Академічна доброчесність – це сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової (творчої) діяльності
з метою забезпечення довіри до результатів навчання та/або наукових (творчих) досягнень (частина 1 статті 42 Закону України «Про освіту»).
Академічна доброчесність є невід’ємною складовою забезпечення якості освітньої діяльності та якості освіти, а дотримання принципів академічної доброчесності під час освітнього процесу впливає не лише на якість шкільної освіти, а й на формування в учнів таких важливих цінностей, як чесність, довіра, справедливість, взаємоповага, відповідальність.
Що мають зробити педагогічні працівники для реалізації політики академічної доброчесності у закладі освіти:
1. Неухильно дотримуватись норм академічної доброчесності і власним прикладом демонструвати важливість дотримання норм академічної доброчесності у педагогічній діяльності.
2. Інформувати учнів про необхідність дотримання норм академічної доброчесності. Це має відбуватись наскрізно: під час проведення навчальних занять, у позаурочних заходах, за допомогою наочної інформації.
3. Інформувати батьків про необхідність дотримання норм академічної доброчесності.
4. Спрямовувати зміст завдань під час проведення навчальних занять на творчу та аналітичну роботу учнів. Не повинно бути готових відповідей на поставлені вчителем завдання в підручнику чи інших джерелах.
5. Не використовувати стандартизовані завдання з підручника. Розробляти такі завдання, які спонукають учнів критично мислити.
6. Практикувати в освітньому процесі написання тематичних творчих есе замість рефератів із скомпільованою інформацією з інших джерел.
7. Застосовувати компетентнісний підхід у навчанні. Звести до мінімуму завдання на перевірку знань. Використовувати відкриті питання, щоб перевірити рівень володіння навичками, а не знання.
На що потрібно звернути увагу при вивченні дотримання академічної доброчесності педагогічними працівниками?:
• виховання в учнях необхідності дотримуватись принципів академічної доброчесності власним прикладом;
• неупередженість при оцінюванні навчальних досягнень учнів (на підставі чітких критеріїв);
• відсутність протекціонізму та шахрайства при проведенні олімпіад, конкурсів;
• дотримання норм законодавства України про авторське право і суміжні права;
• дотримання правил посилання на джерела інформації, яка використовується;
• чесність і ретельність в інноваційній та дослідно-експериментальній роботі;
• просвітницька робота щодо дотримання академічної доброчесності учнями;
• інші складові.
Керівництво закладу освіти має періодично моніторити стан дотримання норм академічної доброчесності у закладі освіти. Це можна робити шляхом вивчення публікацій педагогічних працівників, опитувань педагогічних працівників і учнів, спостережень за проведенням навчальних занять.